O nás Fakta a informace

Jak se vedlo .cz doméně v roce 2021

Počet neustále roste

Začátkem února vydal správce českých (.CZ) domén již tradiční ročenku shrnující situaci na doménovém trhu i její vývoj oproti rokům předešlým. Nyní vám z ní přinášíme to nejpodstatnější.

V loňském roce pokračoval trend nárůstu počtu domén, a to meziročně o téměř 4 %. Celkový počet .cz domén tak již překračuje 1,42 milionu. Bez zajímavosti není informace o téměř 50% rozdělení domén mezi fyzické osoby a podniky, zatímco jen zhruba 8 % domén má držitele v zahraničí, kde nepřekvapivě dominuje Slovensko s téměř 30 000 doménami.Lokalita vlastníků a délka jmenovky

Podobně nepřekvapivé je geografické rozložení domén v rámci ČR: na prvním místě je Praha s více než 400 000 doménami, následuje Jihomoravský kraj se 160 000 a na třetím místě Středočeský kraj se 137 000.

Zásadním parametrem domén jsou jmenovky. Maximálního počtu 63 znaků nevyužívá prakticky nikdo, naopak kratší jména jsou velmi populární, medián byl i loni 10 znaků. Pro zájemce o nejkratší možnou délku jednoho znaku má CZ.NIC špatné zprávy: všechny přípustné domény tohoto typu jsou již zabrané.

IPv6 a DNSSEC

Dobrou zprávou je pokračující adopce protokolu IPv6. Dle dostupných dat je již více než 80 % domén dostupných kromě IPv4 i právě přes IPv6. Poněkud kuriózní je potom situace s bezpečnostním rozšířením DNS (DNSSEC), kdy sice absolutní čísla stále rostou, nicméně relativní podíl oproti nárůstu celkového počtu domén v loňském roce klesl a aktuálně tak zastoupení činí 59,5 %.

Nenechte si útéct svou doménu

Jak je z celé výroční zprávy vidět, české doméně s koncovkou .CZ se nadále daří. To ale postupně snižuje šanci získat právě tu doménu, kterou potřebujete. Čekat s registrací .cz domény až na vhodný okamžik se nemusí vyplatit a je tedy lepší registrovat si ji hned.

Ověřte si dostupnost vaší domény a rovnou si ji zaregistrujte.


Registrovat doménu:Zdroj: cz.nic