O nás Fakta a informace

Jak si vede .eu doména

Jen pozvolný nárůst

Možnost registrace domény s koncovkou .eu byla poprvé spuštěna 7. dubna 2006. Přestože je uživateli stále poměrně ignorována, její počty (pomalu) rostou. V tomto příspěvku se formou krátkého přehledu podíváme, jak si vede .eu doména, kterou spravuje registr EURid. EURid má ústředí v Diegemu, v Belgii a regionální kanceláře v Pise, Praze a Stockholmu.Statistiky a vliv brexitu

Ke konci roku 2021 bylo registrováno celkem 3,71 mil. domén s koncovkou .eu, což je zhruba jen dvakrát více v porovnání s českou doménou .cz. Dle grafu mapujícího vývoj registrací od roku 2007, lze ale odhalit i negativní vliv rozhodnutí o brexitu v roce 2016. V jeho důsledku nastal mírný pokles a stagnace celkového počtu registrovaných domén. Důvodem je fakt, že vlastníkem .eu domény smí být pouze subjekt se sídlem v rámci EU.

V minulém roce bylo nově zaregistrováno více než 768 tisíc .eu domén - to ukazuje na poměrně vysokou míru fluktuace uživatelů. Nové domény jsou registrované v drtivé většině na období jen jednoho roku (přes 95 %) a nejčastější vlastník je původem z Německa. Češi jsou na šesté pozici s počtem 175 tisíc registrovaných domén.

Pro zajímavost lze ještě uvést nejčastější kategorii webů (definovanou asociací CENTR), které používají doménu .eu. Ze vzorku 10 000 webových stránek je nejčastější kategorií Obchod s 19,2 %, a naopak nejméně častou je Hornictví s 0,13%.

Zabezpečení domény pomocí DNSSEC používá aktuálně skoro 568 tisíc .eu domén. Zde je vidět v poslední době zpomalení růstu na 300 - 400 aktivací DNSSEC měsíčně.

Nenechte si útéct svou doménu

Vlastnictví .eu domény se může stále zdát jako nedůležité ale rostoucí počet komerčních subjektů vlastnících doménu s koncovkou .eu naznačuje, že tomu tak není. Čekat s registrací .eu domény až na vhodný okamžik se nemusí vyplatit a je lepší registrovat si ji hned.

Ověřte si dostupnost vaší domény a rovnou si ji zaregistrujte.


Registrovat doménu:Zdroj: EURid