O nás Fakta a informace

Jak si vedla .sk doména v roce 2021

Obdobně jako začátkem roku vydalo svou výroční zprávu s množstvím zajímavých informací a statistik sdružení CZ.NIC stojící za doménami .cz, tak učinil i slovenský SK-NIC. Na rozdíl od tuzemských statistik berou ty slovenské v potaz celkový vývoj i trendy v používání internetu obecně a nezaměřují se tak tedy jen na domény .sk, kterými ale v našem přehledu přesto začneme.Doména .sk v roce 2021

Celkově bylo ke konci roku 2021 zaregistrováno 442 374 domén s koncovkou .sk. Meziroční přírůstek činil 18 391. Výraznější nárůst domén byl zřetelný v březnu s celkově klesající tendencí až do konce roku. Ubývalo také rušených domén, u kterých nebyla prodloužena registrace. Ze zprávy také vyplývá, že rekordní počet domén držených jediným vlastníkem je 2539. U přehledu .sk domén dle národnosti vlastníka pak po Slovensku pochopitelně následuje Česko, i tak ale čeští vlastníci slovenských domén tvoří jen 14 % celkového počtu. Přímo ve slovenských rukou je 80 % domén. Zajímavým mezinárodním grafem je oblíbenost dalších koncovek. Kdo by čekal, že na druhém místě po .sk (73 %) budou .cz domény, mýlil by se. S 8 % drží prim sekundárních domén koncovka .eu, následuje s 5 % .com a až na třetím místě se 4 % .cz. Statisticky mají slovenské domény nejčastěji 8 znaků, oproti 10 znakům u českých domén. SK-NIC si počet znaků vysvětluje faktem, že průměrné slovenské slovo má znaků 7.

Bezpečně na internetu

V minulém ruce došlo k výraznému nárůstu slovenských domén zabezpečených službou DNSSEC, v květnu je patrný razantní skok o desítky tisíc domén. Ke konci roku tak využívalo DNSSEC více než 51 % z celkového počtu slovenských domén. Velmi dobrou zprávou je pokračující standardizace používání SSL certifikátů, těmi je chráněno 75 % .sk domén. Podobná čísla vidíme u TLS certifikátů, kde se jedná o 71 % chráněných domén. Součástí zprávy jsou také nejpoužívanější prolomitelná hesla, která kromě mezinárodně oblíbených kousků jako „qwerty“ či „password“ obsahují i vysloveně lokální variace jako „heslo“, „nevím“ nebo „neřeknu“. Asi netřeba říkat, že podobná hesla jsou jen o málo lepší než nemít heslo žádné.

Slovenský internet a pandemie

Hned první zajímavou informací z hlediska celkového používání internetu je rozšíření internetu ve slovenských domácnostech. Zatímco mezi lety 2016-2019 byl nárůst jen minimální, kolem 1 %, v roce 2021 činil meziroční nárůst až 8 %. Na čísla měla nepochybně vliv pandemická situace, která vedla k masivnímu rozšíření práce z domova. Masivní rozšíření internetu mezi všechny věkové skupiny dokládá srovnání slovenského a evropského průměru. Ve skupinách od 16 do 44 let jde o čísla přesahující 90 % dané věkové skupiny, ale ještě ve skupině 45-54 let jde o velmi solidních 84 % na Slovensku a 83 % celoevropsky. Velký skok je vidět také v rychlosti přenosu, který dosáhl rekordu 432Gbps, což je zhruba třetinový nárůst oproti rekordu v roce 2020 (283 Gbps) a dvojnásobný oproti roku 2018 (212Gbps). Zde samozřejmě sehrála roli nejen pandemie ale také technický rozvoj slovenské infrastruktury.

Nenechte si útéct svou doménu

Jak je z celé výroční zprávy vidět, slovenské doméně s koncovkou .sk se nadále daří. To ale postupně snižuje šanci získat právě tu doménu, kterou potřebujete. Čekat s registrací .sk domény až na vhodný okamžik se tak nemusí vyplatit a je lepší registrovat si ji ihned.

Ověřte si dostupnost vaší domény a rovnou si ji zaregistrujte.


Registrovat doménu:Zdroj: SK-NIC (virtualno.sk)