O nás Fakta a informace

Nová vlna DDoS útoků je jen dalším varováním

Zaostřeno na DDoS

Útok distribuovaným odmítnutím služby (DDoS) se stal nevítanou ale bohužel běžnou součástí života pro většinu poskytovatelů digitálního obsahu. Na jedné straně můžeme číst o obřích útocích na služby Microsoftu (ten v listopadu zaznamenal doposud rekordní DDoS o síle 3,47Tbps), Amazonu a dalších technologických gigantů, ale je smutnou pravdou je, že obětí takového útoku může být prakticky kdokoliv. Od České Televize, která neustála DDoS během vysílání zahájení olympijských her, po lokálního prodejce provozujícího malý e-shop, který je možná jen trnem v oku konkurence.Útok na dostupnost

Poprat se s dostatečně silným a persistentním útokem tohoto typu může být problematické i pro velké tuzemské hráče. Seznam se stal začátkem tohoto roku cílem zhruba dva týdny trvajícího DDoS útoku, a i přes veškerou snahu zaznamenal několik výpadků svých služeb. Zejména uživatelé přistupující ze zahraničí byli mnohdy odstřiženi i po desítky minut.

Motivace k útokům se mohou různit. Od konkurenčního boje přes vyděračství, až po pokročilé perzistentní hrozby (APT), ať už podporované cizím státem, nebo nikoliv. Zásadní je ovšem uvědomit si, že objednat DDoS útok je dnes extrémně snadné. Ceny začínají již na řádově stovkách korun a pokud je útok dobře načasovaný nebo dostatečně velký, může být devastující.

Nejzjevnějším dopadem je samozřejmě nedostupnost služeb, která sama o sobě působí značné škody, nezanedbatelné je ale i bezpečnostní riziko, kdy mohou systémy pod velkým tlakem povolit neautorizované přístupy nebo operace.

Obrana prevencí

Bránit se DDoS útoku, když už probíhá, samozřejmě lze, ale v závislosti na jeho komplexitě se může jednat o komplikované a zdlouhavé řešení, které navíc může ovlivnit i legitimní uživatele. Nejlepší obranou je tedy prevence.

V tomto ohledu můžeme nabídnout DDoS testování, které prověří váš projekt za smluvených a kontrolovaných podmínek a zjistí případné nedostatky dříve, než jich zneužije útočník. Nabízíme také plně spravované řešení pomocí Cloudflare. Tuto službu využívají tisíce společnosti všech velikostí jako spolehlivou ochranu před DDoS útoky, jejichž četnost, rozsah i síla neustále rostou.

Využijte možnost nezávazné konzultace a zjistěte, jak může Nethost pomoci ochránit i vaše projekty.