O nás Fakta a informace

Prevence je součástí obrany

Útočníci nikdy nespí, o čemž se v únoru přesvědčil technologický gigant Nvidia. Při úspěšném průniku do jednoho z firemních počítačů se útočníkům z jihoamerické skupiny LAPSUS$ podařilo získat množství citlivých dat. Ty teď hrozí zveřejnit, pokud společnost nepřistoupí na jejich požadavky. Útočníci takto chtějí Nvidii donutit jednak vypnout omezení grafických karet na těžbu kryptoměn a také žádají otevření zdrojových kódů ovladačů.Pokud by se potvrdilo prohlášení LAPSUS$ o získání mimo jiné také zdrojových kódů ovladačů (aktuálně již došlo ke zveřejnění zdrojových kódů technologie DLSS), mohlo by to vést ke komplikované bezpečnostní situaci vzhledem k výjimkám, které poskytuje např. Microsoft či Apple výrobcům ověřených komponent ve svých systémech.

Útok na Nvidii byl nečekaný, to se ovšem nedá říct o zjištění z českých routerů Turris, které 22. února, tedy krátce před invazí na Ukrajinu, zaznamenaly dramatický nárůst aktivity z Ruska. Dle vyjádření CZ.NIC, které za routery Turris stojí, se nejednalo o útok, ale spíše o přípravnou fázi, během které protistrana zjišťovala možné zranitelnosti potenciálních cílů.

Důležitou součástí obrany před útoky je vždy i prevence. Nečekejte a buďte připraveni. Pravidelné bezpečnostní testování a security monitoring významně snižuje rizika škod v případě útoků.Kontaktujte našeho specialistu a zjistěte, kde můžete vylepšit vaše zabezpečení.Zdroj: lupa.cz, root.cz